« Vissza

Mi az az FTP?

Webtárhely

Webtárhelycsomagjaink

FTP jelentése

Az FTP mozaikszó a File Transfer Protocol kifejezés rövidítése, azaz a kifejezést magyarra fordítva „Fájl átviteli protokoll” kifejezést kapjuk, ami egy állományátvitelre szolgáló szabványt jelenti. 

FTP felhasználónév, jelszó és kiszolgálónév birtokában távoli szerverek tartalmához férhetünk hozzá, onnan például bizonyos fájlokat, elemeket tölthetünk le saját eszközünkre, továbbá oda ugyanezek feltöltését is elvégezhetjük (pl. saját weboldalaink fájlstruktúráját webtárhelyünkre). Azaz egy FTP felhasználóval otthonról is hozzáférhetünk a webtárhelyünkhöz, tudunk fájlokat feltölteni oda, letölteni onnan és módosításokat elvégezni azokon. A csatlakozáshoz szükséges azonosítókat a felhasználói fiókon belül fogjuk tudni létrehozni.

FTP felhasználó létrehozása

Az FTP felhasználó létrehozásának módja különbözik attól függően, hogy milyen típusú tárhellyel rendelkezünk a felhasználói fiókban. 

Egy cPanel tárhely esetén a sajátos kezelőfelület biztosít lehetőséget arra, hogy a tárhelyhez kapcsolódóan felhasználót hozzunk létre és azt használatba is tudjuk venni a szükséges információk birtokában egy FTP-kliens segítségével. Itt fontos, hogy a cPanelnek van egy “Fájlkezelő” nevű menüpontja, ahol el lehet végezni szinte az összes műveletet, amelyet egy klienssel is meg lehet tenni és ennek használatához külön FTP felhasználó létrehozásra nincsen szükség.. Amennyiben klienssel csatlakozunk, úgy a kiszolgáló neve általában a cp1.rackhost.hu szokott lenni. 

FTP felhasználó létrehozás

A WordPress alapú és általános tárhelyek esetében a Rackhost felülete biztosít egy külön menüpontot, ahol személyre lehet szabni a felhasználónevet, jelszót, illetve a kiszolgáló neve rendelkezésre fog állni a vonatkozó oszlopban. 

Természetesen minden tárhelyhez létrehozott FTP felhasználó esetén személyre lehet szabni azt, hogy milyen szintű hozzáféréssel bírót kreáljunk, azaz olyat, aki a teljes tárhely tartalmához hozzáfér (tehát ha több domain tartozik egy tárhelyhez, akkor az összes gyökérmappáját látja), vagy egyetlen domain gyökérmappájához. 

FTP- kliens használata

Miután sikerült létrehozni a felhasználót, úgy nincsen más hátra, mint egy program segítségével csatlakozni tárhelyünkre, hogy elérjük az ott található fájlokat. Amennyiben cPanel tárhellyel rendelkezünk, úgy továbbra is a “Fájlkezelő” nevű menüpont használata javasolt, mert ott nagyon sok hasznos beállítást végre lehet hajtani minden további nélkül. 

Amennyiben azonban egyéb típusú tárhely áll rendelkezésre a fiókban, úgy mindenképpen az ingyenesen letölthető FileZilla szoftver programot javasoljuk, melyen át könnyedén lehet csatlakozni a felhasználónév, jelszó és kiszolgálónév birtokában. Az alábbiakban részletesen bemutatásra kerül, hogy az egyes csomag típusoknál milyen adatokkal érdemes számolni csatlakozáskor:

cPanel tárhely:

  • Felhasználónév: egy email cím lesz, mely esetén a @ után a tárhelyhez kapcsolt domain neve kell, hogy szerepeljen
  • Jelszó: az általunk megadott azonosító
  • Kiszolgáló: cp1.rackhost.hu
  • Port: 21 vagy üresen hagyható

Egyéb tárhely típusok:

  • Felhasználónév: c betűvel kezdődő, számokból és egyedileg meghatározott azonosítóból álló név
  • Jelszó: az általunk megadott azonosító
  • Kiszolgáló: az adott szerver neve, mely látszik a felületen
  • Port: 21 vagy üresen hagyható

A sikeres csatlakozást követően pedig meg is kezdődhet a tevékenykedés a tárhelyen lévő tartalommal kapcsolatban, legyen szó akár elkészült weboldal feltöltéséről, meglévő fájljainak módosításáról, esetlegesen biztonsági mentés elkészítéséről. 

Milyen esetben lehet még hasznos egy FTP felhasználó létrehozása?

Gyakori eset az, hogy a felhasználói fiókot az a szervezet, személy hozza létre saját adataival, és rendeli meg a szolgáltatásokat oda, akinek a tevékenységéhez kapcsolódik a létrehozásra kerülő honlap, azonban a fejlesztő hozzáférést kérhet a tárhelyhez annak érdekében, hogy az elkészült honlapot feltölthesse oda például. Ebben az esetben megoldást jelenthet az, ha nem a fiókhoz adunk hozzáférést közvetlenül, hanem egy FTP felhasználót hozunk létre, mely adatait szolgáltatjuk ki számára. Amikor esetleg már nincsen szükség arra, hogy a honlapot kezelje, hozzáférjen, akkor a felhasználó törlésével a tárhely elérése FTP kapcsolaton át nem lehetséges többé. 

Amennyiben további információkat szeretne megtudni a témáról, vagy úgy döntött, hogy Ön is szeretné elérni tárhelyét FTP kapcsolaton keresztül, ehhez is adunk segítséget további Tudásbázis cikkeinkben.

Webtárhelyet szeretne?

A Rackhost kínálatában biztosan megtalálja az Önnek megfelelő csomagot.

Megnézem

Kapcsolódó cikkek