A közösségi média egyik legfontosabb szereplője a YouTube, hiszen a közönség nem csak nézi a videókat, de kommentel és egyéb tevékenységeket mutat, amellyel visszajelzéseket ad az algoritmusnak és ezzel is befolyásolja a közbeszédet, a trendi témák kialakulását. Kifejezetten fontos tehát, hogy a videók aktivitást váltsanak ki a nézőkből – ehhez nyújt segítséget a Sprout Social blogbejegyzése, ahonnan a legjobban bevált ötleteket válogattuk ki.
Mi számít fontos aktivitásnak a YouTube-on?
Milyen aktivitást érdemes kiváltani a YouTube-videók nézőiből? – merülhet fel a kérdés. Válaszként íme egy lista:
- nézettség,
- hozzászólás,
- lájkolás,
- megosztás,
- feliratkozás.
Ez az 5 aktivitás jelent garanciát, hogy az algoritmus is egyre több felhasználónak ajánlja a videókat a YouTube-on.
Fontos kérdések az aktivitások elemzéséhez?
A videók eredményeit elemezve az alábbi kérdéseket érdemes feltenni, hogy a megfelelő következtetéseket vonjuk le az akvititás kapcsán:
- Mely videók hozzák a legnagyobb nézettséget?
- Honnan (pl.: YouTube-keresés, Google-keresés, közösségi oldalak, honlapon beágyazott videó, stb.) származik a legtöbb megtekintés?
- Mely videók hozták a legtöbb feliratkozót?
- Mely videókat nézte legtovább a nézők többsége?
- Mely videók váltották ki a legtöbb hozzászólást és lájkolást?
Aktivitási arány
A YouTube-on elért aktivitási eredményeket egyetlen számban, százalékosan is ki lehet fejezni. Ez az a statisztika az aktivitás arány, amelyet úgy számolnak ki, hogy az összes interakció számát elosztják az “impressions” adattal (vagyis azon felhasználók számával, akik találkoztak a videóval), majd az így kapott számot megszorozzák százzal.
Tippek az aktivitási arány növeléséhez
- Mi is legyünk aktívak: érdemes válaszolni a kommentekre, a kedvenceket lájkolni, illetve a témánkban érdekes videók alatt releváns, hozzáadott értékkel bíró hozzászólásokat írni.
- Osszuk meg a videót, ahol csak lehet: ágyazzuk be a honlapon, blogbejegyzésekben, mutassuk meg a linkgyűjtő oldalon, osszuk meg a közösségi médiás profilokon, ajánljuk a céges hírlevélben, stb.
- Készítsünk minél több YouTube Shorts videót: az álló formátumú, rövid videók a TikTok és az Instagram mellett a YouTube-on is hódítanak, és ha megfogadják tanácsainkat, akkor a Shorts-videók hasznot is hoznak.
- Kísérletezzünk új ötletekkel: minden cégnek, vállalkozásnak, influenszernek más-más típusú videók jönnek be, más-más témák váltják ki a legtöbb aktivitást a (cél)közönségében, így érdemes kísérletezni.
- Legyen rendszeres a megjelenésünk: a YouTube algoritmusa és felhasználói is díjazzák, ha a videók valamilyen rendszerességgel, menetrend szerint érkeznek, ezért a videók kapcsán is érdemes tartalomnaptárral tervezni a megjelenéseket, illetve érdemes figyelembe venni a statisztikákat az publikálások ideális időpontjairól.
- Legyen figyelemfelkeltő a bélyegkép: a YouTube-videókhoz feltöltött bélyegképek (thumbnail) akkor vonzzák igazán a figyelmet, ha élénk színeket és nagy betűket használnak hozzá, illetve emberi arcot is megjelenítenek.
- Használjunk időbélyeget: minden YouTube-videónál be lehet állítani időbélyegeket, amelyek fejezetekre bontják a videót, tehát jelzik, hogy mikor milyen témáról van szó, így a nézők egyetlen kattintással ahhoz a részhez tekerhetnek, amely a legjobban érdekli őket.