Nem túlzás azt állítani, hogy az interneten kevés egyszerűbb dolog van egy blog indításánál, gondot inkább csak az okozhat, hogy hol is kezdjen bele az ember. A dilemma érthető, hiszen rengeteg blogszolgáltató kínál olyan tartalomkezelő rendszert (CMS), amelynek kezeléséhez semmilyen programozói ismeret nem szükséges. Csupán a közlésvágy, a kreativitás és a szövegírói képességek szabhatnak határt. Lássuk, milyen lehetőségek kínálkoznak!
Blog.hu és egyéb magyar szolgáltatók
Jó eséllyel az anyanyelveden szeretnél blogolni, így logikus egy hazai szolgáltatást választani. A blog.hu a legkézenfekvőbb, hiszen kezelőfelületét nem csak gyerekjáték használni, de rögtön bloggerek és olvasók tízezreinek közösségébe lehet vele csöppenni. Ha az Index szerkesztői kiemelik az egyik posztodat, egy csapásra komoly olvasótáborod lesz.
A dizájnra talán ráférne egy kis frissítés, ráadásul itt csak a blog.hu-s aldomain lehet a neved (pl.: blogodneve.blog.hu), de a kezdők számára így is tökéletes választásnak tűnik, és nagy előnye, hogy teljesen ingyenes. A blog.hu árnyékéban más magyar felületeket is meg lehet említeni, ilyen például a Cafeblog, a Blogstar és a Reblog, érdemes ezeket a blogszolgáltatókat is szemügyre venni.
Az ingyenes nagyok
Nemzetközi – és szintén ingyenes – megoldást is érdemes fontolóra venni, hiszen jól bevált oldalak vannak a piacon, amelyek sokkal előnyösebb külsőt biztosítanak a blogoknak, mint a hazai szereplők. A leginkább magától értetődő választás természetesen a WordPress blogmotorja. A világ legnépszerűbb szolgáltatásáról van szó, ahol ingyen is szuper blogolni, de havidíj fejében már végtelen fejlesztési lehetőség áll a blog rendelkezésére. Hasonló rendszer még a Joomla és a Drupal, de ezek bonyolultabbak.
Ha az egyszerűség fontos érv, akkor a Tumblr és a Medium kitűnő választás, még mobilon is rendkívül áttekinthető és könnyen kezelhető CMS-ekről van szó. A legfontosabb különbséget pedig egyszerű érzékeltetni: ha főként fotókat, videókat és GIF-eket szeretnél megosztani, nincs jobb választás a Tumblr-nél, ha viszont inkább az írásra helyeznéd a hangsúlyt, akkor a Mediumot fogod imádni. Amennyiben még nincs kiforrott koncepciód, csupán egy jól bevált rendszert szeretnél, akkor a Google tulajdonában lévő blogger.com (Blogspot) is érdekes lehet.
A közösségi oldalakat is meg kell említeni, hiszen a Facebookon és az Instagramon is közzé lehet tenni posztokat – utóbbin 2200 karakter a limit egy bejegyzésnél. Észszerű választás, hiszen így ott írunk, ahol eleve rengeteg ember érhető el napi szinten.
Pénzért bármi lehetséges
A WordPress mellett további profi és közkedvelt szolgáltatások is kinőtték magukat, amelyek minimális anyagi befektetéssel látványos blogok készítését teszik lehetővé. Ilyen például a Wix, a Weebly, a Squarespace és a Ghost is. Ha viszont valaki pénzt áldoz egy blogra, érdemesebb saját domaint és tárhelyet vásárolni, és ezután igénybe venni az említett szolgáltatásokat. Így az igazán profi!