Az elmúlt évek legfelkapottabb tartalomtípusa a podcast. Érthető, hiszen viszonylag könnyen és költséghatékonyan előkészíthető, és amennyiben rendben van a koncepció, megfelelő a SEO – na és persze jók a műsorvezetők és a vendégek –, akkor elképesztő márkaépítő hatása lehet.
A tartalomfogyasztók szempontjából is előnyös, hiszen bárhol és bármikor hallgathatók az adások – de nem mindegy, hogy mivel.
A statisztikák szerint a Spotify és az Apple Podcast a két messze legnépszerűbb podcast lejátszó alkalmazás, de szerintünk van egy sokkal jobb app erre a célra: a Pocket Casts.
A WordPress tulajdonosa fel is vásárolta
Kedvenc tartalomkezelő rendszerünk, a WordPress az Automattic tulajdonában van, és ehhez a céghez további rendkívül népszerű szolgáltatások tartoznak, mint például a Tumblr, a Jetpack és a WooCommerce. Láthatóan csak olyan szolgáltatásokat vásárolnak fel, amelyek kategóriájuk élmezőnyébe tartozik a felhasználói élmény szempontjából.
Pontosan ilyen nagy kedvencünk, a Pocket Casts is, amelyet 2021-ben vásárolt fel az Automattic.
Miért olyan jó a Pocket Casts?
Ezt az alkalmazást – ellentétben például a Spotify-jal – kifejezetten podcast hallgatásra fejlesztették, a felülete pedig fantasztikus: rendkívül egyszerű, könnyen kezelhető és csak azt kínálja, amire feltétlenül szükség van, nincsenek felesleges funkciók és dizájnelemek.
Az adások hallgatásakor minden fontos funkció kéznél van: lejátszási sebesség, csendes szünetek automatikus kivágása, kikapcsolási időzítő, megosztás.
Mindez ingyen, reklámok nélkül!
Természetesen fizetős verziója is van – évente 20 ezer forintért, 30 nap ingyenes próbával (2025. januári adat) –, amely olyan extrákat kínál, mint például:
- hallgatás böngészőben,
- hozzáférés a számítógépes és okosórás alkalmazásokhoz,
- podcastok mappákba rendezése,
- kedvenc adásrészletek mentése,
- 20 GB tárhely a magunk által feltöltött hanganyagokhoz,
- extra ikonok és témák.
Menüpontok
A Pocket Casts felépítése nagyon egyszerű, 4 menüpontja van:
1, Podcasts
A műsorok logóit rendezi hármas sorokba, amelyekre kattintva az adott podcast leírása és archívuma tárul fel.
2, Filters
Ez a menüpont a leghasznosabb, így érdemes kezdőlapnak beállítani.
Szép sorban jelennek meg az új adások a lejátszás gombbal. Jóval vékonyabb “csíkokban”, mint a Spotify esetében, így könnyen átlátható a kínálat.
A más alkalmazásokban is megszokott jobbra és balra húzással lehet funkciókat előhívni az adások kapcsán, mint például az archiválást, a lejátszási listán történő mozgatást és a megosztást.
A képernyő tetejéről előhívható filterekkel megannyi szempont alapján lehet listázni az adásokat, sőt, több filtert is létrehozhatunk, ha más-más elrendezésű adáslistákat szeretnénk.
3, Discover
Kategóriák szerint ajánlja a legnépszerűbb nemzetközi podcastokat, a keresővel pedig a magyar podcastok is megtalálhatók.
4, Profile
A beállítási lehetőségeket kínálja, az érdekes statisztikákkal és a hallgatási előzményekkel együtt.