A felhasználói élmény, a betöltési sebesség és a keresőoptimalizálás miatt is kulcsfontosságú, hogy a képek a megfelelő formátumban, méretben és minőségben kerüljenek fel a honlapokra. Korábban már ajánlottunk ehhez pár képtömörítőt, illetve a WebP, PNG és JPEG közötti különbségeket is tisztáztuk, de most ezeken felül is körüljárjuk a témát a Blogging Wizard segítségével. Cikksorozatunkat az első és második rész után folytatjuk.
Hogyan lehet gyorsítótárazni a képeket?
A gyorsítótár rendkívül fontos eszköz a honlap minél gördülékenyebb betöltéséhez, garantálja a lehető leggyorsabb betöltést – függetlenül a kép méretétől.
A gyorsítótárazás lényege, hogy a képeket és egyéb, a gyors betöltéshez szükséges fájlokat, adatokat a felhasználó böngészőjében tárolják. Ha az illető újra a honlapra látogat, akkor nem is kell várni a betöltésre, még jobb a felhasználói élmény, várakozásra tehát csak a weboldal legelső betöltésekor van szükség – legalábbis az állandó vizuális elemek kapcsán.
A modern gyorsítótárazási megoldások olyan lehetőségeket is kínálnak, mint a gyorsítótárazott tartalmak előkészítése – például felhasználói szokások alapján –, vagy előre történő letöltés, szintén egy logikus következtetés alapján, amely a látogató következő lépését (vagyis kattintását) jósolja meg.
A korábbi cikkekben emlegetett NitroPack WordPress-bővítmény a legnépszerűbb gyorsítótár eszköz, hiszen a gyorsítótárazást kifejezetten igénylő webshop szolgáltatásokkal (pl.: WooCommerce, OpenCart, Magento) is kompatibilis.
Érdemes tartalomszolgáltatói hálózatot (CDM) is bevetni?
A tartalomszolgáltatói hálózat (CDM) esetében különböző, földrajzilag egymástól távol eső helyszíneken lévő szervereket hangolnak össze, hogy a világ minden pontjáról ki tudják szolgálni a honlap látogatóit.
Ez a szolgáltatás a képek optimális betöltésében különösen nagy segítség, de csak akkor indokolt, ha külföldről sokan látogatják a weboldalt, vagy eleve nemzetközi piacra, több nyelven készült el.
A NitroPack ilyen szolgáltatást is kínál, még az ingyenes verziójában is.
Hogyan mérhető a képbetöltés sebessége?
A honlapok sebességének mérésére korábban már ajánlottuk a GTmetrics használatát. Ahogy a cikkben is kiemeltük: ez a szolgáltatás rengeteg dolgot mér és figyel, így azt is, hogy optimálisak-e a weboldalon használt képek.
A gyors méréshez viszont van egy sokkal egyszerűbb, az átlagos felhasználók számára szintén megfelelő szolgáltatás, a Pingdom. Itt csak be kell linkelni a weboldal linkjét és kiválasztani, hogy a Föld melyik pontján lévő szerverről teszteljük, majd pár másodperc múlva könnyen és gyorsan átlátható eredményeket kapunk – külön listázva a tartalomtípusokat, így a képek betöltési eredményeit is.
Milyen SEO-szempontokat vegyünk figyelembe?
Keresőoptimalizálás szempontjából három dologra érdemes különösen figyelni a képek kapcsán:
- a kép feltöltése után adjunk hozzá Alt Textet – ehhez segítség itt;
- a kép feltöltése után a Cím mezőt is gondosan töltsük ki – ebben is itt segítünk;
illetve figyeljünk a képhez tartozó URL-re – ezt automatikusan a fájlnév befolyásolja –, ebben a témában az ide kattintva elérhető cikksorozatban adunk tanácsokat.