A felhasználói élmény, a betöltési sebesség és a keresőoptimalizálás miatt is kulcsfontosságú, hogy a képek a megfelelő formátumban, méretben és minőségben kerüljenek fel a honlapokra. Korábban már ajánlottunk ehhez pár képtömörítőt, illetve a WebP, PNG és JPEG közötti különbségeket is tisztáztuk, de most ezeken felül is körüljárjuk a témát a Blogging Wizard segítségével.
Hogyan lehet képet tömöríteni?
A méretre különösen ügyelni kell, hiszen a képek adják a honlap méretének nagy részét, így optimalizálás nélkül a betöltés lassú lehet, a Google-kereső is hátrébb sorolhatja a weboldalt, és a látogatók figyelmét és/vagy türelmét is elveszíthetjük.
Bármilyen egyszerű műveletről is van szó, háromféle módszer is létezik a képek tömörítésére:
- feltöltés előtt,
- feltöltés közben,
- és feltöltés után.
Feltöltés előtti képtömörítés
Erre a célra a TinyPNG a legnépszerűbb választás, de az Optimizilla, a Compressnow, a JPEG Optimizer is remek választás, személyes kedvencünk pedig a Compressor.io.
Utóbbit azért kedveljük, mert 10 MB is lehet a fájlméret (a legtöbb szolgáltatásnál 5 MB a maximális méret), az elsőként említett TinyPNG pedig azzal tűnik ki a versenytársak közül, hogy egyszerre akár 20 darab kép is feltölthető tömörítésre – bár megjegyezzük, hogy a kevésbé ismert ShortPixel esetén 50 darab a limit.
Mindegyik ajánlott oldalban közös, hogy egy kattintás után már ki is választhatjuk a tömöríteni kívánt fájlokat, majd szintén egy kattintással indítható a művelet, és még egy kattintás után le is tölthetők a tömörített képek.
Feltöltéskor történő képtömörítés
Ehhez egy olyan WordPress-bővítményre van szükség, mint a NitroPack. Elsődleges célja, hogy a weboldal és a böngésző gyorsítótárát is bevesse a teljesítmény javításához, de az ingyenes verziója képtömörítő funkcióval is rendelkezik, ezért is olyan népszerű.
Százalékos arányban ki lehet választani, hogy az eredetihez képest milyen minőségű legyen a kép a feltöltés közben automatikusan történő tömörítés után. A Google javaslata szerint 80 százalék a megfelelő, így a NitroPack esetében is ez az alapbeállítás, de ez változtatható.
A NitroPack veszteséges és veszteségmentes képtömörítésre is alkalmas, illetve adaptív képméretezéssel is képes optimalizálni a weboldal működését.
A feltöltés közbeni képtömörítéshez szintén népszerű WordPress-bővítmény az EWWW Image Optimizer, a Smush, a ShortPixel, az Optimole és a TinyPNG.
Feltöltés utáni képtömörítés
Ehhez is ajánlott a NitroPack használata, de rengeteg másik WordPress-bővítmény is el tudja látni ezt a feladatot a médiatárban.
A szakértők javaslata szerint minden olyan képet érdemes utólag tömöríteni, ami valamiért 1000×1000 pixelnél nagyobb méretben lett feltöltve a WordPress médiatárba, de ennél kisebb méretben is ellátja feladatát – természetesen ilyenkor a képcsere lehetősége is felmerülhet.
Első próbálkozásként 20 százalékkal érdemes tömöríteni, majd a honlap vonatkozó részének frissítésével ellenőrizzük, hogy így is megfelel-e a minősége.