A témával kapcsolatban tekintse meg videónkat is!
Tárold a felhőben, úgy egyszerűbb – ezt a jó tanácsot egyre több magánember és cég fogadja meg, hiszen manapság már mindenféle adattárolásra van fellhőalapú megoldás. De pontosan mit is jelent ez a típusú fájltárolás, hogyan működik a technológia?
Mi az a felhőalapú fájltárolás?
Az adattárolás egyik módja, amely során a szerverek nem helyben, hanem egy távoli szolgáltatónál vannak, így a szolgáltató felelőssége az adatok tárolása, kezelése és védelme.
A szolgáltató folyamatos hozzáférést biztosít az adatokhoz, ehhez csak internetkapcsolat kell és a belépési kódok.
Hogyan működik a felhőalapú fájltárolás?
Távoli szerverekkel ment le, illetve a felhasználók internetkapcsolattal töltenek fel adatokat, fájlokat, képeket, videókat, stb.
Az adatok szerverekre kerülnek, viszont több virtuális számítógépre kerülnek több adatközpontban, hogy biztosítsák az állandó hozzáférést.
A felhasználó valamilyen szoftverrel, mobil alkalmazással vagy egy honlap segítségével fér a fájlokhoz.
Milyen felhőket lehet használni?
A felhők három alapvető típusát egy másik cikkben már ismertettük, amikor a Rackhost Tudásbázisban a felhőalapú számítástechnikáról írtunk.
A fájltárolás kapcsán viszont egy negyedik típusú felhő is létezik. Ez a multifelhő, amely többféle felhő beállítását jelenti több felhőszolgáltatótól. Erre akkor szokott szükség lenni, ha több országban férnek hozzá az adatokhoz, és ezekben az országokban más-más adatkezelési szabályozások vannak érvényben.
A felhőalapú fájltárolás fajtái
Objektumtárolás: minden egyes adatot külön objektumként jelöl meg, majd külön is tárolja őket, viszont metaadatokat és egyedi azonosítókat rendel hozzájuk, hogy össze tudja őket kapcsolni.
Fájltárolás: az adatokat mappákba rendezi, és e szerint tárolja.
Blokktárolás: blokkokra bontja az adatokat és ezeket a blokkokat különállóan tárolja ugyanazon a szerveren.
Miért előnyös a felhőalapú fájltárolás?
- Úgy biztosít hozzáférést és tárhelyet a fájlokhoz és adatokhoz, hogy az ügyfélnek nem kell adatközpontot birtokolnia és üzemeltetnie.
- Skálázható szolgáltatásról van szó, vagyis a szükségletektől függően többféle csomagban, különböző méretű és árú tárhelyeket lehet igénybe venni fix havi vagy éves díjért.
- Az aktuális igények szerint bármikor megváltoztatható, hogy milyen csomagot veszünk igénybe.
- Rugalmasságot biztosít, hiszen a szolgáltatás a világ bármely pontján elérhető számítógépen, tableten vagy okostelefonon.
- A fájlokat egy könnyen használható, jól átlátható felületen kezelhetjük.
- A fájlok biztonsága miatt sem kell aggódnunk, a tárolás mellett ugyanis azok védelmére is a legmodernebb technológiát használják a szolgáltatók.
- Ha minden ember és cég maga tárolná a saját fájlokat, sokkal inkább terhelné a környezetet, hiszen sokan nem tudnák megoldani a megújuló energiaforrások használatát, a nagy szolgáltatók viszont igyekeznek minél nagyobb arányban zöld energiát felhasználni.
- A felhőalapú fájltárolás esetén a szolgáltatók arra is ügyelnek, hogy biztonsági másolat is legyen más szervereken, így természeti vagy más jellegű katasztrófák esetén is hozzáférünk a fájlokhoz.