« Vissza

Skálázás és erőforrás-allokáció a szerver hosztingban

Szerver

Szerver hoszting csomagjaink

Ahhoz, hogy egy cég teljes mértékben kiaknázza a szerver hoszting szolgáltatás lehetőségeit, kulcsfontosságú a rendszer skálázása, amelyben a Rackhost szakértői csapata is segíthet. A skálázás vertikálisan (egy szerver fejlesztésével) és horizontálisan (több szerver bevetésével) is megoldható, mindkét stratégiának megvannak az előnyei, de cikkünkben a fontosabb különbségeket is kiemeljük.

Ezen felül van még egy skálázási stratégia, a rugalmas erőforrás-allokáció, amely az aktuális terheléshez automatikusan igazodik – előnyeivel együtt ezt a folyamatot is bemutatjuk.

 

Mi az a vertikális skálázás?

 

A szerver hoszting esetén a vertikális skálázás a szerver teljesítményének növelését vagy csökkentését jelenti azáltal, hogy nagyobb vagy kisebb erőforrásokat rendelünk hozzá, például a RAM vagy a tárhely méretén változtatunk.

 

A vertikális skálázás előnyei:

 

Egyszerű: könnyen és gyorsan megvalósítható, hiszen csak ki kell cserélni a szerveren egy cserélhető alkatrészt, a hardver frissítése és bővítése rutin feladatnak számít a hoszting szolgáltatások esetén. Mivel a vertikális skálázás során csak egy szerverrel kell foglalkozni, a konfigurációs és adminisztrációs terhek is csökkennek. Ezen felül a karbantartás és a terhelés elosztása sem válik bonyolultabbá.

Biztonságos: bármilyen technológiai rendszerre igaz, hogy ha kisebb a mérete és a koncentrációja, akkor nagyobb biztonságot nyújt, hiszen a biztonsági rések és hibák kevesebb ponton jelentkezhetnek – ilyen helyzetet teremtünk meg a vertikális skálázással is.

Rugalmas teljesítmény: ez a “minimalizálás” a terhelések hirtelen történő, jelentős megugrása esetén is jól jön, hiszen egyetlen ponton belül nagyobb mértékben növelhető a teljesítmény.

 

Mi az a horizontális skálázás?

 

A szerver hoszting esetén a horizontális skálázás új szerverek hozzáadását jelenti a rendszerhez, így növelve az összesített teljesítményt. Ez tehát egy összetettebb skálázási módszer, mint a vertikális, hiszen több szerver konfigurálását és kezelését igényli.

 

A horizontális skálázás előnyei:

 

“Határtalanul” skálázható: a horizontális skálázással a szerver hoszting rendszer folyamatosan bővíthető, skálázhatósága lényegében határtalan, hiszen mindig újabb és újabb szerver adható a rendszerhez – amennyiben adottak ehhez az infrastrukturális és anyagi lehetőségek. Ezzel együtt pedig a szerverek is egyre nagyobb terhelést bírnak ki.

Megbízható: több szerver használata esetén egy-egy szerver esetleges hibája vagy leállása nem okoz teljes leállást, a megfelelő beállításokkal a többi szerver ki tudja venni a részét a terhelésből, így a rendszer nagyobb eséllyel tud szünet nélkül rendelkezésre állni. Ez az előny a frissítések és karbantartások esetén is jól jön, hiszen egy-egy szerver naprakészen tartásával nem kell leállni a rendszernek.

Költséghatékony: hosszabb távon minden technológia költséghatékonyabb, ha lehetővé teszi az erőforrások fokozatos bővítését (vagy csökkentését) a tényleges igényeknek megfelelően, elkerülve az indokoltnál nagyobb költségeket – ezt teszi lehetővé a horizontális skálázás a szerver hoszting esetében.

Könnyebben alkalmazkodik: a forgalom változásával a terhelések is változnak, ehhez pedig a horizontális skálázással gyorsabban és rugalmasabban lehet alkalmazkodni, hiszen a szerverek könnyen hozzáadhatók vagy eltávolíthatók a rendszerből, méghozzá bármilyen mértékben.

 

Milyen opcionális szolgáltatásokkal lehet skálázni a Rackhostnál?

 

Szerver hoszting szolgáltatásunk az alapcsomag tartalmán felül opcionális szolgáltatásokat is kínál, amelyekkel szintén skálázható a rendszer.

Rendelhető például:

  • Plusz 1U hely
  • Extra teljesítmény
  • Extra adatforgalom
  • További IP címek
  • IP tartomány bérlés
  • 1 Gbps porton ethernet réz, MM vagy SM optika második redundáns kapcsolat
  • 1 Gbps porton ethernet MM vagy SM optika második redundáns kapcsolat
  • Általános rendszergazdai support, távoli segítségnyújtás (remote hands)
  • Kiegészítő eszköz (switch, router) elhelyezése rack szekrényben (max. 5 W tényleges áramfelvétel)
  • Kiegészítő eszköz (switch, router) elhelyzése polcon (max. 5 W tényleges áramfelvétel)

A részletek és árak ide kattintva találhatók, továbbá egyedi igény esetén az info@rackhost.hu email címen kérhető árajánlat.

 

Mi a különbség a vertikális és a horizontális skálázás között?

 

A skálázhatóság határai: a vertikális skálázásnak megvannak a határai, amelyeket a technológia adta lehetőségek szabnak meg, ezzel szemben a horizontális skálázás folyamatos bővítést tesz lehetővé, tehát nincs felső határ az erőforrások kapcsán.

A skálázhatóság bonyolultsági foka: a vertikális skálázás sokkal könnyebben megvalósítható, mint a horizontális, hiszen nem igényel új szervereket, újabb konfigurálást, nagyobb személyzetet.

Rendelkezésre állás: a vertikális skálázás azzal biztosít magasabb rendelkezésre állást, hogy egy pontban – vagyis egyetlen szerveren – koncentrálja a teljesítményt, ezzel csökkentve a hibalehetőséget. A horizontális skálázás is megbízható, csak más okból, ugyanis ez esetben az növeli a rendelkezésre állást, hogy több szerver használata esetén egy-egy pont meghibásodása nem okoz teljes leállást.

Optimalizálás: vertikális skálázás esetén egyetlen szerveren kell a teljesítményt növelni vagy csökkenteni, ami hatékonyabbá teszi az erőforrások közötti kapcsolatot. Horizontális skálázás esetén viszont egészen másként történik a teljesítmény optimalizálása, hiszen ehhez a szerverek számát kell növelni vagy csökkenteni, a köztük lévő szinkronizáció így bonyolultabb, ami olykor a teljesítményt negatívan befolyásolhatja.

Ár: az egy szerverre vonatkozó ár-érték arány sokat változhat a vertikális skálázás során, hiszen nagyobb teljesítményű, drágább hardverre van szükség a bővítéshez. A horizontális skálázás során a szerverek száma a befolyásoló tényező, az egy szerverre vonatkozó átlagos költség pedig alacsonyabban tartható.

Karbantartás: vertikális skálázás esetén a rendszer egy ponton koncentrálódik, ami egyszerűvé teszi a karbantartást és a frissítéseket. Horizontális skálázás esetén a rendszer széttagolt, így a karbantartások és frissítések nagyobb költséget jelentenek, hiszen jóval idő- és munkaigényesebb több szerveren is összehangolt módosítást végrehajtani.

 

Mi az a rugalmas erőforrás-allokáció?

 

A vertikális és horizontális skálázáson felül alkalmazni szoktak még egy stratégiát, amely a szerver hoszting esetében lehetővé teszi az erőforrások skálázását.

Ez a rugalmas erőforrás-allokáció, egy olyan skálázási folyamat, amely a rendszer igényeinek megfelelően automatikusan növeli vagy csökkenti az erőforrásokat (pl. processzor, memória, tárhely stb.), az aktuális terheléshez igazodva.

 

Hogyan zajlik a rugalmas erőforrás-allokáció folyamata?

 

1. A terhelés monitorozása: az első lépés a rendszer terhelésének folyamatos figyelése, például a CPU- és memóriahasználat, a hálózati forgalom, az adatbázis műveletek, stb. monitorozása.

2. Automatikus skálázási szabályok beállítása: a monitorozás eredményei alapján az adminisztrátorok olyan skálázási szabályokat állítanak be, amelyeket a rendszer automatikusan végrehajt az aktuális körülményekhez és terheléshez alkalmazkodva. Például ha a CPU-használat bizonyos százalékos érték fölé kerül meghatározott ideig, akkor a rendszer automatikusan növelheti erőforrásait.

3. Skálázási eszközök: az előre beállított skálázási szabályok alapján automatikusan módosulnak az erőforrások, például szerverek hozzáadásával vagy eltávolításával a rendszerből.

4. Felhő alapú monitorozás: hiába működnek az előre beállított automatikus skálázási folyamatok, a monitorozásra később is folyamatosan szükség van, ebben segíthet a felhő alapú eszközök és “vezérlőpultok” igénybe vétele.

5. Optimalizálás a visszajelzések függvényében: az egyszer beállított automatikus skálázási szabályok nem örök érvényűek, tehát a terhelési minták, a felhő alapú monitorozás eredményei és a skálázási események tapasztalatai alapján a rendszer a szabályok folyamatos finomhangolását igényli.

 

A rugalmas erőforrás-allokáció előnyei:

 

Költséghatékony: a rugalmas erőforrás-allokáció legnagyobb előnye, hogy nincsenek felesleges erőforrásokra fordított költségek, hiszen mindig csak pont annyi erőforrást vesz igénybe a rendszer, amennyire szüksége van.

Megbízható a teljesítmény: a folyamatos monitorozás és az automatikusan életbe lépő szabályok révén biztosított, hogy a teljesítmény mindig megfelelő legyen, változó terhelés mellett is.

Skálázhatóság: ezzel a stratégiával lehet leginkább alkalmazkodni a változó igényekhez, akár (váratlanul) nagy forgalomnövekedés esetén is.

Gyors reakció: bármilyen komoly változásra gyorsan lehet reagálni, például egy természeti katasztrófára, vagy egy sikeres marketing kampány miatt rendkívüli módon megnövekedő forgalomra.

Tesztelési lehetőségek: rugalmas erőforrás-allokáció esetén könnyebb és olcsóbb tesztelni új funkciókat vagy változtatásokat, mivel a tesztelés idejére lehetőség van az erőforrások ideiglenes növelésére, majd visszatérni a normál kapacitáshoz.

Emberi beavatkozás minimalizálása: az automatizált skálázással úgy lehet maximalizálni a hatékonyságot, hogy közben az emberi beavatkozás mértékét minimálisra csökkentjük.

Szerver hoszting vagy szerver bérlés érdekli?

A Rackhost kínálatában biztosan megtalálja az Önnek megfelelő lehetőséget!

Megnézem a lehetőségeket

Kapcsolódó cikkek