WordPress webtárhely csomagjaink
Útmutatónk megtekinthető videó formájában is, lentebb pedig a részletes leírást találja:
Miután megismerkedtünk a WordPress alapjaival és a Vezérlőpulttal, kezdjük is el a tartalomkészítést: a WordPress Tárhely gyorstalpalójának második részében részletesen átvesszük a Gutenberg szerkesztő lehetőségeit, ami után már magabiztosan hozunk létre bejegyzéseket a honlapunkon.
Sablonválasztás
A gyakorláshoz – az első részben már leírt lépésekkel – praktikus telepíteni a „Twenty Twenty” nevű sablont, ezt ugyanis pont arra tervezték, hogy ki lehessen hozni a maximumot a Gutenberg szerkesztő funkcióiból.
Blokkról blokkra
Ahogy már említettük: a Gutenberg szerkesztő blokkokra bontja a tartalmat. Ez azt jelenti, hogy minden egyes blokknak – ami lehet egy szöveges bekezdés, egy kép, egy beillesztett videó, stb. – külön alakítható tulajdonságai vannak. Ezeket el is érjük, amint a “Bejegyzés“ menüpontban az “Új hozzáadása” feliratra kattintunk.
Tipp kezdőknek
Ha minden funkciót és a Vezérlőpultot is el akarjuk érni egy lapon (ajánlott, főleg kezdőknek), akkor érdemes a jobb felső sarokban található három pontra kattintani, majd a „Fullscreen mode” beállítást egy kattintással visszavonni.
Funkciók
A jobb oldalt megjelenő sávban két elkülönülő oszlopban találjuk a funkciókat, ugyanis a „Bejegyzés” oszlopban az egész bejegyzésre vonatkozó beállításokat lehet kezelni, míg a „Block” oszlopban annak a blokknak a tulajdonságait lehet alakítani, amelyet épp szerkesztünk, vagy amelyen épp áll a kurzor.
Ha elkészül egy bekezdésnyi szöveg, lehet kísérletezni a „Block” oszlopban: alakíthatjuk a betűk és a sorok méretét, illetve a betűk és a háttér színét.
A blokkok egy kattintással átalakíthatók, lehet belőlük cím, idézet, lista, stb., ehhez csak a blokk felett megjelenő menüpontok közül a bal szélső ikonra kell kattintani, majd kiválasztani az új megjelenési formát. Mellette 6 pontot látunk, erre kattintva „fogd és vidd” módszerrel mozdíthatjuk el a blokkot, de a felfelé és lefelé mutató nyilak is erre szolgálnak, csak velük kattintással érhető el ugyanez.
Visszavonás
Nem kell aggódni, ha valamit elrontunk, a Gutenberg szerkesztő bal felső sarkában a visszavonásra szolgáló nyilak is megtalálhatók, ahogy az „i” betűvel jelzett információs rész is, ahol a karakter- és szószámot tudjuk ellenőrizni.
Mentés, előnézet, publikálás, linkelés
Két nagyon fontos funkció a piszkozat mentése („Save draft”) és az előnézet („Preview) a jobb felső sarokban – előbbivel publikálás nélkül tudjuk menteni a változtatásokat, utóbbival pedig egy új lapon meg tudjuk nézni, hogy a bejegyzés jelen állapotában hogy nézne ki a honlapon, ha publikálnánk. Az előnézetnél azt is kiválaszthatjuk, hogy asztali, táblagépes vagy mobilos nézetben ellenőriznénk a poszt megjelenését. A „Publish” gombra kattintva – majd szándékunkat újabb kattintással megerősítve – publikálni tudjuk a bejegyzést.
A blokkokra kattintva megjelenő menüsorban még vannak fontos eszközök, hiszen a „B” betűre kattintva félkövér, az „I” betűre kattintva pedig dőlt betűtípusra válhatunk a kijelölt szövegrészben. Mellettük pedig egy link jel található, amellyel a kijelölt szövegrészletet linkké alakíthatjuk: beillesztjük az URL-t és kiválasztjuk, hogy új lapon jelenjen-e meg a link (ajánlott). A három pontra kattintva egyéb, ritkán használt szerkesztési lehetőségek jelennek meg.
(Megjegyzés: a felsorolt lehetőségek listája megváltozhat, ha másik sablont választunk az oldalnak.)
Fotó beillesztése
Természetesen más lehetőségek jelennek meg akkor is, ha nem szöveget illesztünk be, hanem mondjuk egy fotót. Ehhez kattintsunk az üres bekezdés végén – vagy az oldal tetején – látható „+” ikonra, majd az „Image” lehetőségre kattintva megjelenik egy „doboz”. Itt az „Upload feliratra kattintva feltölthetünk új fotót, a „Media Library” opcióval pedig korábban feltöltött fotók közül válogathatunk, és illeszthetjük be a megfelelő képet.
A fotók esetében például méretezési és illesztési lehetőségek jelennek meg. Amilyen blokkot kértünk, ahhoz illő opciókat kapunk.
Bőséges kínálat
Érdemes felfedezni a blokkok típusait a bal felső sarokban látható „+” ikonra kattintva. Kínálat van bőven, az általunk használt „Twenty Twenty” sablonban például több mint 60 blokktípus közül lehet választani. A legtöbb persze állandó, minden sablonban ott szokott lenni. Csak hogy egy példát mondjunk: van köztük YouTube-blokk is, amelyben egy videó linkjét bemásolva gyorsan a bejegyzésbe tudunk ágyazni egy videót – rendkívül egyszerű tehát a blokkok használata.
Méretezés
A képek széleire kattintva megjelenik egy-egy karika, ezekre kattintva és az egeret nyomva tartva bárhogyan alakíthatjuk a képek méretét, ha pedig a negyedik ikonra (három vonalat mutat) kattintunk a blokk menüpontjai között, akkor jobbra vagy balra úgy is illeszthetjük a fotót, hogy körülötte szöveg legyen.
Egyszerű varázslat
Ha a „Cover” blokktípust választjuk, akkor látványosan alakíthatjuk a bejegyzést. Ez esetben is megjelenik egy doboz, hogy feltöltsünk vagy kiválasszunk egy képet, de ez a háttérben, kicsit elsötétítve jelenik meg, és ekkor a fotóra írhatunk szöveget. Sőt, a fotón belül is létrehozhatunk egyéb blokkokat, például a „Buttons” blokkot választva egy felirattal ellátható gomb is elhelyezhető rajta, vagy bármi más is, ha más blokkot nézünk ki magunknak.
Ha ennek a látványos blokknak a beállítási lehetőségei közé megyünk a jobb oldali sávban, akkor a „Fixed Background lehetőséggel olyan képet kapunk, ami a képernyőn történő görgetés során a képen belül is görget.
Ha pedig a már átvett háromvonalas részre kattintunk a blokk menüsorában, és a „Full width” lehetőséget választjuk, akkor teljes képernyőre nagyítva a képet bámulatos lesz az eredmény. Látványos weboldalakon bizonyára már látott ilyet, ehhez sem kell programozói tudás a WordPressen.
Oszlopok
A „Columns” blokkot választva egymás melletti oszlopokba is rendezhetünk két vagy több blokkot, a megfelelő elrendezés kiválasztása után a „+” ikonra kattintva kiválaszthatók a kívánt blokkok, majd kisebb méretben ugyanúgy szerkeszthetők, mint a többi. Lehet bármilyen az összetétel, például kép mellé videót is tehetünk.
Újrahasznosítható blokkok
Ha van olyan bekezdés vagy bármilyen tartalom, amit egy blokkban már felhasználtunk, de tudjuk, hogy későbbi bejegyzésekben is el kell majd helyeznünk, akkor nem kell minden egyes alkalommal újra és újra elkészíteni. Elég csak elmenteni a blokkot, amit később egy kattintással újra felhasználhatunk.
Ehhez a blokk menüpontjaiban a jobbszélsőre (3 pont) kell kattintani, majd az „Add to Reusable blocks feliratra”.
Ekkor megjelenik egy üres szövegdoboz, ott adjunk egy nevet neki, és a „Save” opcióval mentsük el.
Ezután a blokkok között meg fogjuk találni a „Reusable” felirat alatt, és egy kattintással beilleszthetjük a többi bejegyzésünkbe is. Ha az „Edit” gombra kattintva változtatunk a blokkon, majd el is mentjük a változtatást, akkor később is a frissített verzió fog megjelenni.
További hasznos információkért olvassa el cikksorozatunk következő részét!