A látogatók kiszolgálása, a felhasználói élmény és nem utolsó sorban a keresőoptimalizálás (SEO) miatt is mindent meg kell tenni, hogy a WordPress-alapú honlap gyors és mobilbarát legyen.
Ehhez adtunk már tippeket, de felmerül a kérdés: mi van, ha nem magával a weboldallal, hanem a WordPress-szel van gond? Ebben az esetben bevált trükkökhöz fordulhatunk – ezeket összegezte a WPBeginner.
Frissítés hiánya
Ahogy például az Android, iOS, Windows és Mac operációs rendszerekre, úgy a WordPressre is kiadnak szoftverfrissítéseket.
Ha gond van a honlap betöltési sebességével, érdemes elsőként azt ellenőrizni, hogy a WordPress legfrissebb verzióját használjuk-e – ha nem, akkor frissíteni kell a rendszert.
Túl nagy képek
Klasszikus hiba, hogy a honlap szerkesztésénél sokan nem figyelnek a médiatárba feltöltött képek méretével. Minél nagyobb fájlokról van szó (és minél többről), annál inkább lassítják a weboldalt.
Ehhez képtömörítőket érdemes használni – ebben a cikkben ehhez remek bővítményeket ajánlottunk.
Felesleges tartalmak
Előfordul, hogy nem a képek méretével van gond, hanem mindenféle tartalmi elem (fotók, blogbejegyzések, aloldalak, grafikák, stb.) mennyiségével. Évek, vagy akár évtizedek alatt felhalmozott fájlok, cikkek és kampány anyagok lehetnek ott a tárhelyen, amelyekre már semmi szükségünk, és csak arra jók, hogy lassítsák a betöltéseket.
Nagytakarításra van tehát szükség, ehhez jön jól a WP-Optimize ingyenes bővítmény.
Lassító WordPress-bővítmények
Nem minden WordPress-bővítmény hasznos, ha pedig sokat használunk belőlük, akkor még a jó minőségű bővítmények is lassíthatják a honlapot.
Arról nem is beszélve, hogy csak olyan bővítményeket érdemes megtartani, amelyeket valóban használunk, különben szintén lassítják a weboldalt.
A legnagyobb gondot viszont tényleg azok a WordPress-bővítmények okozzák, amelyek túl nagy erőforrást igényelnek, túl vannak bonyolítva, esetleg túl nagy méretűek, vagy a szükségesnél több funkciót kínálnak.
Ki kell tehát deríteni, hogy milyen bővítmények tartoznak ide, és törölni őket, vagy jobb alternatívát keresni. A terep felméréséhez ebben a cikkben részletes segítséget nyújtunk.
Túl lassú WordPress-tárhely
Egyre több IT-cég szolgál dedikált WordPress-tárhellyel, ráadásul léteznek ingyenes hoszting csomagok is. Utóbbit semmiképp sem ajánlanánk, ahogy a limitált csomagkínálattal rendelkező szolgáltatásokat sem, ugyanis nem garantálják, hogy a honlap technikai igényeit kiszolgálják.
A Rackhost WordPress-tárhely csomagjai minden igényt kielégítenek, legyen szó akár az első honlapját készítő egyéni vállalkozóról vagy nagyobb cégről. Az egy gombnyomásos telepítést kínáló WordPress tárhelycsomagok itt találhatók.
Ütemezett feladatok optimalizálás nélkül
Ügyeljünk rá, hogy a bizonyos időközönként háttérfeladatokat ellátó WordPress-bővítmények (pl.: képek optimalizálása, vírusírtás, biztonsági mentés, stb.) ne igényeljenek túl nagy erőforrást.
Az ilyen bővítményeknél be lehet állítani, hogy milyen időközönként lássák el a feladatukat. Ha lehet, ne óránként vagy naponta legyenek beállítva, hanem ésszerűbb időközöket adjunk meg, tehát csak olyan sűrűn fussanak a bővítmények, amilyen gyakoriság feltétlenül szükséges.