Útmutatónk megtekinthető videó formájában is, lentebb pedig a részletes leírást találja:
Előfordulhat olyan helyzet, hogy szeretnénk elérni egy bizonyos domain tulajdonosát, legyen szó akár domain adásvételről, vagy egyéb más dologról. A központosított internet regisztereknek, és közvetlenül azok whois adatbázisainak köszönhetően, viszonylag hamar megtudhatjuk, hogy kié az adott domain, és ellenőrizhetjük a domain tulajdonosok adatait.
.hu domainek esetében hogyan lehet megtudni, hogy ki egy domain tulajdonosa?
A .hu domain tulajdonosainak az elérése, azaz a .hu domainek ellenőrzése a legegyszerűbb. Ehhez nem kell mást tenni, csak meglátogatni a .hu domainek központi regisztrátorának, az Internet Szolgáltatók Tanácsának hivatalos honlapját, és itt rákeresni a kívánt domainre.
A domain lekérdezés során először egy foglaltság ellenőrzéssel találjuk szemben magunkat. Amennyiben a keresett domain szabad, értelemszerűen nincs mit ellenőrizni a tulajdonosi adatait tekintve. Ha viszont foglalt, akkor a domain név ellenőrzés után egy újabb kattintást és egy captcha teszt elvégzését követően tudjuk a domain tulajdonos lekérdezést megtenni, vagyis megtekinteni a domain nyilvános információit. A whois rekordban találhatóak meg a domain név használóinak adatai. Egy ilyen rekord a következőképpen néz ki:
- A domain név használója az a természetes személy vagy szervezet, akinek a számára a domaint bejegyezték. Természetes személy esetén tulajdonosról adatvédelmi okok miatt nem láthatunk részletes információkat. Cég esetén láthatjuk a megadott címet és telefonszámot.
- A rekord alján megtaláljuk a domaint bejegyző regisztrátor adatait is. A regisztrátor végzi a regisztrációs feladatokat a domain használója és az Internet Szolgáltatók Tanácsa között.
Amennyiben fel akarjuk venni a kapcsolatot a domain adminisztratív kapcsolattartójával vagy használójával, akkor azt a domain keresés alatt tudjuk megtenni email formájában az ott lévő linkekre kattintva:
- E-mail küldése az adminisztratív kapcsolattartónak
- E-mail küldése a domain használónak
Kivételes esetek
Amennyiben a domain használója magánszemély, de nem reagált az e-mailes megkeresésekre, akkor bizonyos kivételes esetekben a központi regisztrátor ki tudja adni a domain tulajdonos adatait. Ez akkor fordulhat elő, ha panaszos eljárás van folyamatban a domainnel kapcsolatban a központi regisztrátor rendszerében. Ennek az eljárásnak két típusa lehet, domain döntnöki eljárás vagy regisztrációs döntnöki eljárás. Ilyen esetben a panaszos fél, ha kikéri a domain tulajdonos magánszemély adatait, abban az esetben nyilatkozatot kell kitöltenie, hogy az adatokat csak az eljárás vonatkozásában használja majd fel.Illetve, ha per vagy feljelentés van folyamatban, akkor a központi regisztrátor az érintett hivatalos szervek részére is ki tudja adni a domain tulajdonos adatait.
Nem .hu domainek esetében hogyan lehet megtudni, hogy ki egy domain tulajdonosa?
Ha nem .hu domainre szeretnénk rákeresni, akkor jó kiindulópont lehet a nemzetközi whois adatbázis, ahol már a .com, .org, .info, .net stb. domainek ellenőrzését is el tudjuk elvégezni. A .hu domainekhez hasonlóan itt is megkapjuk a domain használójára és az egyéb kapcsolattartókra vonatkozó adatokat, kiegészítve a nemzetközi regisztrátor szervvel, aki a külföldi domain regisztrálását elvégezte.
Felmerülhet a kérdés, hogy miként érhetjük el a nemzetközi whois adatbázist. Ennek több módja is lehetséges, számos oldal biztosít ilyen keresési lehetőséget, köztük a Rackhost is:
Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy ha olyan domainre keresünk, ami még nem regisztrált, akkor a keresőoldal eltárolhatja a keresésünket. Neadjisten el is regisztrálhatja előlünk a domain nevet, annak reményében, hogy azt majd drágán eladhatja nekünk. Alternatív megoldás lehet az adatok lekérésére egy Linux terminálban a whois program használata.
Amennyiben csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy szabad-e egy domain név, akkor használjuk a rackhost.hu domainkeresőjét, mivel a Rackhost Zrt. nem fogja elregisztrálni előlünk semmilyen körülmények között sem a domaint, amire kerestünk.
Ha szeretnénk felvenni a kapcsolatot a domain tulajdonosával, akkor a különböző domain regisztrátorok különböző lehetőségeket biztosítanak. Cégek esetében előfordulhat, hogy itt is nyilvánosak a domain tulajdonos adatai, azonban külföldi domainek esetében sok esetben plusz szolgáltatásként igénybe vehető a domain tulajdonosi adatok elrejtése, hogy azok ne jelenjenek meg a whois adatbázisban. Magánszemélyek esetében a legtöbb végződés esetében ezek az adatok ugyanúgy titkosak, mint a .hu esetében.
Egyes szolgáltatók hasonlóan a magyar központi regisztrátorhoz, biztosítanak e-mail küldési lehetőséget, de csak abban az esetben, ha a náluk regisztrált domaint, az általuk üzemeltetett whois lekérdezőn keresztül kérjük le. Olyan is előfordulhat azonban, hogy csak a regisztrátor cég email címét és adatait találjuk meg, ilyen esetben velük kell felvenni a kapcsolatot, ami külföldi regisztrátor cég, vagy akár egy külföldi tulajdonos esetében nyelvi akadályt jelenthet.