Bit és byte jelentése
A bit– azaz binary digit– egyszerre jelenti magát az információt és az információmennyiség mértékegységét is, hiszen ez az információ legkisebb egysége. Jele a „b”, lehetséges értékei a 0 és az 1. A bps a bit per second rövidítése, amely a másodpercenkénti bitszámot jelöli, tehát például az internetszolgáltatók alkalmazzák arra, hogy az egyes csomagokhoz tartozó sebességet meghatározzák.
A byte a bit-nél valamivel nagyobb mértékegység, pontosan 8 bitből áll és „B”-vel szokás jelölni. A byte az adattárolás alapegysége, így alkalmas arra, hogy egy számítógépes memória vagy tárhely méretét megadjuk. Tehát 1MB nem lesz egyenlő 1Mb-tel!
A bit és a byte előtt is elterjedt úgynevezett SI-prefixumokat használni, mint például a kilo, mega, giga.
1 bit hány byte?
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a kilo és a mega, a mega és a giga közötti váltószám nem 1000, ahogy azt az SI jelölésből következtethetnénk, hanem 1024. Ez azért van, mert a számítógépes rendszerek bináris logikán alapulnak. Tehát 1KB=1024 byte, 1MB=1024 KB, és így tovább.
A váltószámból adódó félreértések végett az IEC (International Electrotechnical Commission) bevezette a kibibyte (KiB), mebibyte (MiB) és hasonló típusú jelöléseket, melyek a váltószámok közötti különbséget hivatottak kihangsúlyozni. Ez az elnevezés viszont nem vált sajnos általánossá, így sokan még mindig az 1000-es váltószámot használják. Az átváltásban az alábbi átváltó táblázat hivatott segítséget nyújtani.