Egy jól megválasztott domain név digitális aranybányává válhat. A világ legnagyobb vállalatai és befektetői hajlandók akár milliókat is fizetni egy-egy exkluzív domainért, hiszen ezek nemcsak presztízst adnak, hanem komoly üzleti előnyöket is biztosítanak. Egy rövid, könnyen megjegyezhető vagy kulcsszavas domain jelentős SEO előnyt, márkaépítési lehetőséget és magas látogatottságot hozhat.
De vajon mely domain nevek érték el a legmagasabb árat? Milyen szempontok alapján dől el egy név értéke, és hogyan zajlik az adásvétel? Ebben a cikkben megismerheti a világ legdrágábban eladott domainjeit, a domainpiac működését és azt is, hogyan profitálhat Ön is egy jó domain névből.
30 millió dollár – ennyit fizetett valaki a Voice.com domainért 2019-ben, számolt be róla a Namecheap. Ez az összeg nemcsak figyelemre méltó, hanem rekordnak számít a nyilvánosan ismert, kizárólag domain névként értékesített tranzakciók között. A domaint a MicroStrategy adta el a Block.one nevű blokklánc vállalatnak, amely egy decentralizált, adatvédelem-központú közösségi média platform elindítását tervezte ezen a néven. Az ötlet az volt, hogy a felhasználók ne csupán tartalomfogyasztók és -gyártók legyenek, hanem valódi tulajdonosai is a saját tartalmaiknak és adataiknak, sőt, anyagilag is részesülhessenek a platformon zajló tevékenységekből.
A vásárlás jól mutatja, hogy egy erős, rövid és könnyen megjegyezhető domain milyen hatalmas értéket képviselhet a digitális világban – nem csupán presztízsként, hanem komoly üzleti lehetőségként is. A Block.one a domain vásárlásával nagyot dobbantott a piacon, viszont végül nem tudta elérni a széles körű felhasználást, amit szeretett volna.
Egy domain értékét több tényező is meghatározza – ezek közül a leghangsúlyosabbak a név hossza, a használt kiterjesztés, valamint az aktuális piaci trendek és a kereslet.
A világ legdrágábban eladott domainjei
Összegyűjtöttük a legdrágábban értékesített domaineket, amik az elmúlt évek során keltek el.
- voice.com a vezető szerepet tölti be, ami 30 millió dollárért kelt el 2019-ben
- chat.com 15,5 millió dollár (2023-ban)
- rocket.com 14 millió dollár (2024-ben)
- tesla.com 11 millió dollár (2014-ben)
- connect.com 10 millió dollár (2022-ben)
Érdemes-e befektetni?
A domainpiac továbbra is virágkorát éli, és bár a domainbefektetés izgalmas, nem garantált a nyereség – hosszú távú gondolkodást igényel, mint az ingatlanbefektetés. Viszont egy domain név lefoglalása nagyjából annyiba kerül, mint egy kaparós sorsjegy, így akár egy kis befektetéssel is próbára tehetjük a szerencsénket, ami lehet, hogy később értékes kinccsé válik. A Rackhostnál a domain adásvételi szolgáltatással még könnyebbé tettük a domain értékesítési folyamatát a Rackhost ügyfelek számára – gyorsan, biztonságosan és átláthatóan. A részletes lépésekről bővebben tudásbázis cikkünkben olvashat.
A nyilvánosan ismert domaineladások könnyen elérhetők az interneten, azonban számos tranzakció nem kerül napvilágra. Elképzelhető tehát, hogy a 30 millió dolláros rekordnál is történt már nagyobb értékű üzlet – csak épp a nyilvánosság sosem értesült róla.
A domainpiac tehát nemcsak a nagyvállalatok terepe – egy jól időzített regisztráció vagy értékesítés akár egy magánszemély számára is hozhat komoly megtérülést. Ki tudja? Lehet, hogy a következő milliós domain név már az Ön tulajdonában van.