Van néhány olyan fogalom a honlapok kapcsán, amelyek nincsenek annyira a köztudatban, apróságnak számítanak, mégis nagyon fontosak a megfelelő működéshez. Ilyen például az oldaltérkép, amelyről a Semrush blogbejegyzése alapján összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Mi is az az oldaltérkép?
A honlap felépítését bemutató oldaltérkép nélkülözhetetlen a keresőoptimalizáláshoz és az érdeklődő emberek teljes értékű kiszolgálásához. Egy olyan fájlról van szó, amely a weboldal struktúráját mutatja be, illetve a különböző tartalmak közötti kapcsolatot.
Milyen oldaltérképek vannak?
Két fő típusát különböztetjük meg:
- az XML-típusú oldaltérképek a keresőmotoroknak segítenek a honlap megfelelő részeit indexelni,
- míg a HTML-alapú oldaltérképek a látogatók navigálását segítik a számukra fontos információk között, ezzel növelve a felhasználói élményt.
Az XML oldaltérkép esetében lényegében egy kódsorról van szó, amely a felhasználó számára láthatatlan, míg a HTML oldaltérkép egy logikusan kategorizált linkgyűjtemény a honlap legfontosabb részeiről – általában a főoldal alján szokott megjelenni.
További tudnivalók az XML oldaltérképről
Azokat a linkeket kell tartalmaznia, amelyeket szeretnénk viszontlátni a Google-kereső találataiban, emellett azt is jeleznie kell, hogy az adott oldal mikor frissült utoljára, illetve azt is, ha az URL-nek van több változata is (pl.: termékoldalak esetén a különböző variációk jelölése). Az XML-típusú oldaltérkép további előnye, hogy gyorsabbá teszi az oldalak betöltését, miután egy linkre kattintunk – ezt a látogatók is értékelik és a Google-kereső algoritmusa is jobb helyezést kínálhat érte.
További tudnivalók a HTML oldaltérképről
Korábban a SEO-szakemberek azt mondták, hogy az oldaltérképnek külön oldalt kell szentelni, amit mindenfelé linkelünk a honlapon, de ez már egyre kevésbé divatos, és a legfontosabb oldalak linkelése megteszi a főoldal alján is.
Mire kell figyelni az oldaltérképnél?
Az alábbi buktatókat érdemes elkerülni:
- Az oldaltérkép nem fog megfelelően működni, ha egyes linkek nem jók (elírás van bennük) vagy nem érvényesek (pl.: 404-es oldalra vezetnek), ezért ellenőrizni kell őket.
- Hiába készül XML oldaltérkép, ha azok nem tartalmazzák a megfelelő kulcsszavakat – figyelni kell tehát rá, hogy az indexelni kívánt oldalak nevében legalább egy kulcsszó jelenjen meg.
- Ne használjunk túl sok linket, csak a legfontosabb oldalakat linkeljük, különben a Google és a többi keresőmotor azt fogja hinni, hogy a honlapunk az átverésükre optimalizált linkgyűjtemény.
- Az 50 MB-nál nagyobb és/vagy az 50 ezer URL-nél többet tartalmazó oldaltérképeket a Google automatikusan tiltja.
Hogyan található meg az oldaltérkép?
A HTML oldaltérkép esetében már említettük, hogy általában a honlap főoldalának legalján találhatók, kivételes esetekben külön is linkeli a weboldal menüje. Az XML oldaltérkép ugyan láthatatlan a honlapon, de könnyű megtalálni, ha valaki kíváncsi rá, vagy ellenőrizni szeretné, hiszen általában az alábbi módon épül fel:
“https://domain.hu/sitemap.xml”
Természetesen a Google-keresőben is lehet böngészni, ott az alábbi felépítésű keresések szoktak beválni:
- “site:[domain.hu] filetype:xml”
- “site:[domain.hu] inurl:sitemap”
- “site:[domain.hu] intitle:sitemap”