WordPress webtárhely csomagjaink
Útmutatónk megtekinthető videó formájában is, lentebb pedig a részletes leírást találja:
Az első, második, harmadik, negyedik, ötödik, hatodik, hetedik és nyolcadik rész után folytatjuk WordPress gyorstalpalónkat.
Alapvető tippek
A Vezérlőpulton mindig figyelni kell arra, hogy a WordPress milyen frissítéseket kínál a lehető legnagyobb biztonság érdekében, de ennél többet is tehetünk azért, hogy megvédjük honlapunkat. Íme egy gyors megoldás!
Leszögeznénk: a WordPress használata már a kezdetektől biztonságos, a blogmotor rendre megkapja a fontos frissítéseket, hogy vírusoktól, hackerektől és spamektől egyaránt megvédje a honlapunkat. A lehető legjobb védekezésért viszont nekünk is kell tennünk, például ha bővítményeink jelzik, hogy új verzió érhető el, akkor frissíteni kell. Erről a Vezérlőpulton is rendre friss információkat kapunk, útmutatással a teendőkre.
Szintén fontos tipp, hogy töröljük azokat a sablonokat és bővítményeket, amelyeket nem szoktunk használni, hiszen felesleges kockázatot jelentenek, főként ha nem is frissítjük őket.
A biztonságos jelszó is elengedhetetlen. Ha a jövedelmünk, vállalkozásunk múlik a weboldalon, akkor végképp ne a kedvenc futballcsapatunk vagy énekesünk neve legyen a belépési kód, válasszunk erős jelszót!
All in One WP Security & Firewall
Ahogy arra gyorstalpalónk elején is kitértünk, az Akismet Anti-Spam általában alap bővítményként megjelenik a Vezérlőpulton, de a spamek ellen védő programon felül érdemes egy általános védelmet biztosító szolgáltatást is igénybe venni. Rengeteg ilyen található a WordPressen, mi most az „All in one WP Security & Firewall” nevű bővítményen keresztül mutatjuk be a legfontosabb lehetőségeket.
Dashboard
A telepítés után a Vezérlőpulton meg is jelenik a bővítmény, a „Dashboard” lehetőséget választva pedig egy sebességmérőre hasonlító grafikával találkozunk. Itt egyetlen számmal jelzik, hogy mennyi és milyen fontos funkcióval védjük weboldalunkat. Az a cél, hogy a biztonságot jelző zöld zónát elérjük, és ehhez még pontokat kell gyűjteni. A beszerzésük gyors és könnyű, hiszen lejjebb görgetve találunk egy „Critical feature status” dobozt, ahol ha minden funkciót bekapcsolunk, máris elérünk egy megfelelő biztonsági szintet.
Login lockdown
Az első lehetőség a „Login lockdown” bekapcsolása, amellyel megadhatjuk, hogy hány jelszavas próbálkozás után zárjuk ki azt, aki próbál belépni a WordPress fiókunkba. Ehhez a kattintás után megjelenő oldalon pipáljuk ki az első rubrikát – ha megfelelő számunkra a belépési kísérletek száma –, majd lejjebb a „Save setting” gombra kattintva készen is vagyunk.
File permission
A „File permission” opció a fájlengedélyeket kezeli, ennek a technikai részleteihez nem is kell értenünk, csak annyi a dolgunk, hogy a kiválasztása után megjelenő oldalon az első és az utolsó sorban kattintsunk a „Set recommended permissions” feliratra.
Basic firewall
Harmadik lépésként jön a tűzfal beállítása a „Basic firewall” opcióval. Ha a bekapcsolásra kattintunk, akkor szintén megjelenik egy új oldal, ahol az első rubrikát kell kipipálni, majd alul menteni a módosítást.
Az imént felsorolt műveletek bizonyos pontszámot is érnek, így ha visszatérünk a sebességmérős grafikonra, láthatjuk: 20-ról 75-re nőtt a pontjaink száma, amely a bővítmény szerint már a zöld zónába tartozik, így nyugodtak lehetünk a biztonságot illetően.
A bővítmény ezen felül még rengeteg beállítási lehetőséget kínál, de az eddigieknek már – átlagos felhasználás esetén – kellő biztonságot kell nyújtaniuk. Ennél szélesebb körű védelmi rendszer beállításához érdemes szakember segítségét kérni.
További hasznos információkért olvassa el cikksorozatunk következő részét!